8 Aralık 2011 Perşembe

Erkeklik Atölyesinden Yeşim Hoca Geçti!


Yasemin Hoca’yı tanımayız…Ama Yeşim Hoca, bildiğimiz-lerdendir, toplumsal cinsiyet üzerine kendisinden öğrenecek ne çok şeyimiz vardır, diye düşünmüşüzdür…Düşünürdük!
7 Aralık akşam saatlerinde, bir starbucks işgal akşamı daha tıngır mıngır ilerler iken, LuBUnya atölyesi tam da erkeklik tartışır iken, starbucks'tan içeri girenleri gözümüz bir yerden ısırıyordu. Sandviçlerini alıp tartışmaya hiç bakmayıp öğrencilerinin arasından geçip giden iki hoca işte, diye düşündük önce. İçsesimizle “cıkcıklayıp” kalacaktık, kafamız erkeklik meselesindeydi hala. Bir ses dedi ki sonra, “Bu zeminlere ne kadar çok uğraştık, çay dökmeyin”. Yönetimde yer alan bir hoca olduğunu bilmiyorduk, Yeşim Arat’ın…Erkeklik tartışmasının ortasından geçip gidiverebileceğini hiç aklımıza getirmemiştik. “starbucks’un yarattığı kirliliği değil de yere döktüğümüz çayı mı tartışıyoruz?” diye sorasımız geldi. “Onların da varolma hakkı vardı!?” Peki ya bizim varlık hakkımız?!
Biri toplumsal cinsiyet uzmanı-rektör yardımcısı, diğeri üniversite genel sekreteri, starbucks’ı işgal etmiş ve oturmuş erkeklik tartışan öğrencilerinin arasından masalsı bir edayla geçip gidiyor ve öğrencilerinin “bu okulda nerede ucuz yemek yenir?” sorularına yanıt veremiyor, “Bu saatte ancak burası var bizim de iki lokma yiyebileceğimiz, üç milyonluk sandviç aldık diye söylemediğiniz laf kalmadı” diyerek durumun vahametini seriyorlar boylu boyunca.
 Ne yapıyorlardı sahi? Durumun vahameti daha ne kadar gözler önüne serilecekti? Rektör yardımcılarımız, o saatte, iki lokma yemek için starbucks’a mahkum olmayı kabul etmişlerse, bize, biçare öğrencilere işgal mi düşerdi? Düşerdi belki ?!
Yüklüklerimize takıntılı rektörümüz, sandviçsever rektör yardımcılarımızın dışında da hocalarımızın olduğunu biliyoruz… Açık derslerimiz devam ediyor… Biz işgalle öğreniyoruz… Starbucks’tan sandviç almayı kabullenemeyen hocalarımızla öğrenmek istiyoruz… Dersliklere sinmiş hiyerarşiyi kırarak burada hep birlikte anlamaya, öğrenmeye, tartışmaya çalışıyoruz…  Gün içindeki açık  dersler de bu sürecin bir parçası. Daha fazla açık ders istiyoruz. Tüm hocalarımızı starbucks işgaliyle dayanışmaya çağırıyoruz…
Starbucks, Boğaziçi’nde işgalcidir… Starbucks’ı işgal, dayanışmaya güzelleme eylemidir…“Hem işgal, bir şiddet eylemidir” (bkz. Teresa Varnalı, 7 Aralık, Merdivenler Konuşması)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder